E-Dönüşüm Uygulamaları Nelerdir?

Bilgi Al

E-Fatura nedir?

E-Fatura, kağıda basılmayan, tüm işlemleri dijital ortamda yapılan bir elektronik belgedir. Veri format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenir. İçeriğinde ise Vergi Usul Kanunu’na (VUK) göre bir faturada yer alması gereken bilgiler yer alır. Satıcı ve alıcı arasındaki iletimi de GİB tarafından yapılır. Kağıt (matbu) fatura elde ya da program aracılığıyla hazırlanıp yazıcıdan bastırılırken e-Fatura yalnızca dijital ortamda oluşturulur ve gönderilir. VUK için her iki fatura tipi de yasaldır. E-Fatura’nın matbu faturadan tek farkı, elektronik ortam üzerinden alınması ve gönderilmesidir.

My E-Fatura’nın avantajları

 • İşletmenizin uluslararası finansal standartlara ve Maliye Bakanlığı’nın belirlediği koşullara uygun, iç ve dış denetime hazır bir sisteme kavuşmasını sağlar.
 • Entegrasyonu sürecinizi Mikro Yazılım’ın 30 yıllık iş yazılımları deneyimi ile baştan sona yönetir.
 • Gerek masaüstü gerek bulut iş çözümleriyle uyumlu çalışır.
 • Firmanızın bilişim teknolojileri ve muhasebe birimlerinin daha etkin çalışmasını sağlar.
 • E-Fatura saklama hizmetini ücretsiz olarak sunar.
 • Ticari yazılım kullanmayanlar için de fatura gönderip alma platformu sunar.
 • Size mobilite, hız ve pratiklik sunar. İş süreçlerinizi kısaltır, hatadan arındırır ve işletme verimliliğinizi artırır.
 • Fatura basma ve kargolama maliyetlerini ortadan kaldırır.
 • Resmi, hukuki ve ticari belgelerinizi kaybolma riski olmadan uzun yıllar boyunca güvenle saklar.
 • Dilediğiniz belgeye saniyeler içinde erişmenize olanak tanır.
 • Faturalama sürecini hızlandırarak ödemelerinizi zamanında almanızı sağlar.
 • Kağıt kullanımını azaltarak çevreyi korumanıza yardım eder.

E-Faturadan faydalanma yöntemleri

E-Faturadan üç farklı yöntemle faydalanabilirsiniz:

1. Mikro Yazılım Ticari Paket Programı

Mikro Yazılım programı ve e-Fatura modülü ile kestiğiniz faturaları dijital olarak mühürleyerek GİB’e iletebilirsiniz. Böylece tedarikçilerinizin gönderdiği e-Faturalar GİB posta kutusundan alınarak Mikro Yazılım programınıza otomatik olarak işlenir ve muhasebeleşir.

2. MikroX

Mikro Yazılım’ın geliştirdiği bulut teknolojisiyle çalışan online ön muhasebe programı ile e-Faturalarınızı hızlı ve kolayca hazırlayıp tek tuş ile gönderebilirsiniz.

3. Mikro Yazılım e-Fatura Portalı

Mikro Yazılım’ın e-Fatura Portalı ile elektronik ortamdan yatırım maliyeti ödemeksizin fatura gönderebilir, alabilir, saklayabilir ve görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca Maliye Bakanlığı standartlarıyla tam uyumlu bir e-Fatura sistemine sahip olursunuz.

My e-Fatura aktivasyon adımları

1. Mali Mühür Başvurusu

E-Fatura mükellefi olmak için Kamu Sertifikasyon Merkezi’nden mali mühür başvurusu yapmalısınız. Mali Mühür başvurusu için tıklayın.

2. GİB Başvurusu

Mali mührünüzü aldıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) web sitesinden elektronik fatura başvurusu yapmalısınız. Başvuru yöntemi olarak ‘özel entegrasyon’ seçeneğini işaretleyip mali mührünüzü kullanabilirsiniz. GİB e-Fatura başvurusu için tıklayın.

3. e-Mikro Portal başvurusu

Aldığınız mali mühürle GİB başvurusunu tamamlandıktan sonra e-Mikro Portal kayıt formunu doldurarak süreci tamamlayabilirsiniz. e-Mikro Portal başvurusu için tıklayın.

My e-Fatura’yı kullanmaya başlamadan önce e-Mikro destek hattını arayıp ayarlarınızı ÜCRETSİZ olarak yaptırabilirsiniz.

E-Arşiv nedir?

433 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu (VUK) Genel Tebliği ile uygulamaya geçen ve elektronik faturanın bir türü olarak açıklayabileceğimiz e-Arşiv, faturanın ikinci nüshasının dijital ortamda oluşturulup saklanmasını sağlar. Gerekince yine elektronik ortamda ibraz edilen e-Arşiv’in veri formatı ile standardı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenir. E-Fatura yalnızca e-Fatura mükellefleri arasında kesilip gönderilirken e-Arşiv göndericinin e-Fatura, alıcının ise matbu fatura kullanıcısı olması durumunda kullanılır. Yani sadece e-Fatura kullanıcılarına e-Fatura kesilip gönderilebilir. E-Fatura kullanıcısı olmayan kişi ve firmalara matbu fatura ya da e-Arşiv Fatura düzenlenir. E-Arşiv kullanıcısı olabilmek için öncelikle e-Fatura kullanıcısı olmak gerekir.

My e-Arşiv’in Avantajları

 • Donanım, yazılım gibi maliyetler olmadan ve GİB’e başvuru yapmadan hızlı ve güvenli şekilde e-Arşiv sistemine geçmenizi sağlar.
 • Hukuki ve ticari tüm belgelerinizin elektronik ortamda yasal, geçerli ve güvenli şekilde uzun süreli saklamanızı ve istediğinizde kolayca ulaşmanızı sağlar.
 • İşletmenizin Maliye Bakanlığı’nın belirlediği koşullara uygun, iç ve dış denetime hazır, uluslararası finansal standartları yakalayan bir sisteme kavuşmasını sağlar.
 • Entegrasyon sürecinizi Mikro Yazılım’ın 30 yıllık ticari programlarının deneyimi ile uçtan uca yönetmenizi sağlar.
 • Masaüstü ve bulut iş çözümleriyle entegre olarak çalışır.
 • İşletmenizin bilişim teknolojileri ve finans departmanlarının verimliliğini artırır.
 • e-Arşiv belgelerinizi ücretsiz olarak saklamanızı sağlar.
 • Muhasebe yazılımı kullanmayanlar için de fatura gönderip alma platformu sunar.
 • İşletmenize mobilite, hız ve pratiklik kazandırır. İş süreçlerinizi optimize ederek kârlılığınızı artırır.
 • Fatura basma ve kargolama aşamalarını ortadan kaldırarak tasarruf sağlar.
 • Faturalama sürecini hızlandırarak ödemelerinizi zamanında almanıza yardım eder.
 • Resmi, hukuki ve ticari belgelerinizi kaybolma riski olmaksızın uzun yıllar boyunca güvenle saklar.
 • Dilediğiniz belgeye saniyeler içinde erişmenizi sağlar.
 • Kağıt kullanımını azaltır ve çevreyi korur.

E-Arşivden Faydalanma Yöntemleri

E-Arşivden üç farklı yöntemle faydalanabilirsiniz:

1. Mikro Yazılım Ticari Paket Programı

Mikro Yazılım programı ve e-Fatura modülü ile kestiğiniz faturaları dijital olarak mühürleyerek GİB’e iletebilirsiniz. Böylece tedarikçilerinizin gönderdiği e-Faturalar GİB posta kutusundan alınarak Mikro Yazılım programınıza otomatik olarak işlenir ve muhasebeleşir.

2. MikroX

Mikro Yazılım’ın geliştirdiği bulut teknolojisiyle çalışan online ön muhasebe programı ile e-Faturalarınızı hızlı ve kolayca hazırlayıp tek tuş ile gönderebilirsiniz.

3. Mikro Yazılım e-Fatura Portalı

Mikro Yazılım’ın e-Fatura Portalı ile elektronik ortamdan yatırım maliyeti ödemeksizin fatura gönderebilir, alabilir, saklayabilir ve görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca Maliye Bakanlığı standartlarıyla tam uyumlu bir e-Fatura sistemine sahip olursunuz.

My e-Fatura Aktivasyon Adımları

My e-Fatura kullanıcısı iseniz

e-Arşiv hesabınızı GİB’e başvuruda bulunmadan, yalnızca kayıt formunu doldurarak hemen aktif edebilirsiniz.

e-Arşiv kayıt formu için tıklayın. 

My e-Fatura kullanıcısı değilseniz

My e-Arşiv uygulamasından yararlanmak için e-Fatura uygulamasına geçmelisiniz.

e-Fatura uygulamasına geçmek için tıklayın. 

My e-Arşiv’i kullanmaya başlamadan önce e-Mikro destek hattını arayıp ayarlarınızı ÜCRETSİZ olarak yaptırabilirsiniz.

E-Mutabakat nedir?

E-Mutabakat, beyanname alış (BA), beyanname satış (BS), cari hesap mutabakatları ve ekstre karşılaştırma işlemlerini faks ya da telefona gerek kalmadan tüm cari hesaplarınız için topluca yapmanızı sağlayan sistemdir.

My e-Mutabakat’ın avantajları

 • Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) göndereceğiniz BA ve BS formları öncesinde tüm alacak ve borç hesaplarınızı eşitlemenizi sağlar. Ayrıca diğer işletmelerle kolayca BA-BS ve ekstre karşılaştırması yapmanızı sağlar. Böylece mutabakat sürecini kolaylaştırmış ve hızlandırmış olursunuz.
 • Gerek masaüstü gerek bulut iş çözümleriyle entegrasyon sağlar.
 • Excel ile kolayca aktarım yapmanızı sağlar.
 • Kağıt, iş gücü, arşivleme ve kargo maliyetlerini azaltır, zamandan tasarruf ettirir, verimliliğinizi artırır.
 • Mutabakatı elektronik ortama taşıdığı için hem hız ve kolay kullanım sunar hem de hata yapma ihtimalini azaltır.
 • Kullanıcı sınırlaması olmaksızın kullanım sağlar.

My E-Mutabakat’tan faydalanma yöntemi

Mikro Yazılım Ticari Programı

Mikro Yazılım Ticari Programı ve ücretsiz olarak gelen e-Mutakabat modülü ile form BA-BS ve cari hesap mutabakat işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

My e-Mutabakat aktivasyon adımları

Satın aldığınız Mikro Yazılım programınızla birlikte e-Mutakabat modülünü de dilediğiniz zaman kullanmaya başlayabilirsiniz.

e-Mutabakat hizmetinizi hemen aktif edin.

My e-Mutabakat’ı kullanmaya başlamadan önce e-Mikro destek hattını arayıp ayarlarınızı ÜCRETSİZ olarak yaptırabilirsiniz.

E-Defter nedir?

Vergi Usul Kanunu (VUK) ve Türk Ticaret Kanunu, tüccar ve işletmeler için yevmiye ve büyük defter gibi belli defterlerin tutulmasını zorunlu kılar. E-Defter de tutulması zorunlu olan defterlerde bulunan bilgileri içeren bir elektronik kayıtlar bütünüdür. Bu sistemde defterler dijital ortamda tutulur ve Maliye Bakanlığı’na elektronik imzayla berat verilir. 1 Sıra No’lu Elektronik Defter Genel Tebliği’nde yer alan şartları taşıyan gerçek ve tüzel kişiler e-Defter’den yararlanabilir.

My e-Defter’in avantajları

 • GİB’in belirlediği standartlarda hazırlanan yevmiye defteri ve defter-i kebir belgelerini elektronik ortamdan GİB’e gönderilen dosyalar halinde kanuni olarak belirlenen süre boyunca e-Mikro güvencesiyle saklar.
 • e-Fatura kullanıcısı olmasanız bile e-Defter uygulamasından yararlanabilir ve My E-Defter‘i kullanabilirsiniz. Tüzel kişiyseniz e-Defter kullanmak için 397 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu’nun Genel Tebliği’nde yer alan belirlemeler çerçevesinde elektronik fatura uygulamasından yararlanma iznine sahip olmanız yeterlidir.
 • Basım, tasdik, saklama ve depolama yükümlülüklerini ortadan kaldırır, elektronik ortamda kolayca işlem yapmanıza olanak tanır.
 • İş gücünden ve zamandan tasarruf ettirir.
 • İç ve dış denetime uluslararası bir format ve standartta hazır olmanızı sağlar.

My e-Defter’den faydalanma yöntemi

Mikro Yazılım Ticari Paket Programı

Mikro Yazılım programı ve e-Defter modülü ile GİB’in belirlediği standartlara uygun olarak hazırlanmış yevmiye defteri ve defter-i kebir belgelerinizi otomatik olarak GİB’in sistemine gönderebilirsiniz.

My e-Defter aktivasyon adımları

Tüzel kişiyseniz mali mühür ile, gerçek kişiyseniz elektronik imza ile GİB’in web sitesinden ‘Mikro E-Defter’ seçeneğini işaretleyerek başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru için tıklayın.

My e-Defter’i kullanmaya başlamadan önce e-Mikro destek hattını arayıp ayarlarınızı ÜCRETSİZ olarak yaptırabilirsiniz.

e-Mikro Destek Hattı: 0850 225 10 10

My e-Defter Saklama

Mikro Yazılım’ın özel entegratörlüğünde e-Defter saklama hizmetinin avantajları

 • e-Defter uygulaması ile GİB’in belirlediği standartlarda hazırlanan yevmiye defteri ve defter-i kebir belgeleriniz elektronik olarak GİB’e gönderilir ve Mikro Yazılım’ın özel entegratörlüğü ile yasal süre boyunca güvenle saklanır.
 • e-Defter kayıtlarınızı veri kaybı, zarar görme, virüs bulaşması gibi istenmeyen durumlar karşısında güvenceye alır, gerektiğinde defter ve beratların ibrazının sorunsuz gerçekleşmesini sağlar.
 • Hızlı, kolay ve rahat biçimde sakladığınız dosyalara Mikro e-Defter Portalı ile internet erişimi olan her bilgisayardan saniyeler içinde erişmenize olanak tanır.
 • Barındırdığı Kurtarma Merkezi ile farklı lokasyonlarda ve ortamlardaki bilgilerinizi Mikro Yazılım güvencesi altında tutar.

Mikro Yazılım ile e-Defter saklama işlemi

E-Mikro defter saklama hizmetinden faydalanmak öncelikle www.emikro.com.tr adresinden kişisel bir e-posta adresi ile bir kullanıcı kaydı oluşturmalı, ardından portal.emikro.com.tr adresinden e-Defter kullanıcı hesabı açmalısınız. Böylece Mikro Yazılım tarafından oluşturulan e-Defterlerin My e-Defter uygulaması üzerinden online olarak arşivlenmesini sağlarsınız. Mikro e-Defter modülünden gerekli parametrik ayarlar yapıldıktan sonra, arşivlenen e-Defter dosyalarınıza hem program üzerinden hem de e-Defter Portalı’ndan kolayca ulaşabilirsiniz.

e-Defter’in yasal saklanma zorunluluğu

E-Defter Genel Tebliği’ne göre elektronik ortamda oluşturulan e-Defterlerin saklama sorumluluğu da işletmelere aittir. Her işletmenin kendi bilgi işlem sistemlerinde saklanması gereken e-Defterler, alternatif olarak e-Defter saklama hizmeti sağlayan entegratör firmalarda da saklanabilir. Gelirler İdaresi Başkanlığı (GİB), e-Defter kayıtlarının özel entegratör firmalarda saklanmasını tavsiye eder.

E-Z Raporu nedir?

E-Z Raporu 483 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği gereği ÖKC’lerden (Ödeme Kaydedici Cihaz) gerçekleştirilen satışlara ait mali bilgilerin GİB sistemine iletilmesidir.

My e-Z Raporu’nun avantajları

 • Mikro Yazılım programı ile tam uyumlu çalışarak GİB sistemine gönderilecek eski nesil yazarkasalardan (ÖKC) gerçekleştirilen satışlara ait aylık mali verileri (Aylık dönem ve ÖKC bazında olmak üzere gerçekleştirilen toplam satış tutarı [KDV dahil] ile toplam KDV tutar bilgilerini) hazır hale getirir.
 • Kağıt kullanımını azaltarak çevreyi korumanıza yardım eder.
 • Mikro Yazılım güvencesi ile GİB sistemine gönderilen verilerinizi 10 yıl boyunca ücretsiz olarak saklar.

My e-Z Raporu’ndan faydalanma yöntemi

1. Mikro Yazılım Ticari Programı

Mikro Yazılım programı ve e-Z raporu modülü ile günlük kapanış (Z) raporlarına ait bilgilerinizi (ÖKC Mali Bilgilerinizi) GİB sistemine elektronik olarak raporlamanızı sağlar.

My e-Z Raporu aktivasyon adımları

1. GİB başvurusu

Belirtilen tebliğ hükümleri gereğince ÖKC’lerden gerçekleştirdiğiniz satışlara ait mali bilgileri GİB sistemine hangi yöntem ile bildireceğinizi kayıt altına almalısınız. Bunu, Tercih Bildirim Ekranı‘ndan başvuruda bulunarak yapabilirsiniz. İnteraktif Vergi Dairesiya da İnternet Vergi Dairesi Kullanıcı Kodu ve İnteraktif Vergi Dairesi veya İnternet Vergi Dairesi Kullanıcı Şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Tercih Bildirim Ekranı ile mükelleflerin üzerine kayıtlı görünen ÖKC’ler listelenir; buradan ÖKC’nizi kontrol edebilirsiniz. Bu işlemi GİB sistemine ÖKC bildirimini yapmadan tamamlamalısınız.

 2. e-Mikro Portal başvurusu

GİB başvurunuzu yaptıktan sonra işletmenize ait mali mühürle birlikte https://portal.emikro.com.tr/register adresinden kayıt olarak süreci tamamlayabilirsiniz.

E-Bordro Nedir?

e-Bordro, çalışanlarınız için hazırladığınız ücret bordrolarını, imzalarını almaya gerek kalmadan KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) yoluyla tek tuşla elektronik ortamdan göndermenizi sağlayan sistemdir.

My e-Bordro’nun Avantajları

 • Personel uygulamaları aracılığıyla dışarı aktardığınız bordroları içe aktarım metoduyla My E-Bordro portalına alıp personelinize en kolay ve hızlı şekilde göndermenizi sağlar.
 • Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sayesinde ıslak imza zorunluluğunun neden olduğu operasyonel yükü ortadan kaldırır, zamandan tasarruf ettirir.
 • Baskı maliyetinden tasarruf etmenizi sağlar.
 • Personel yönetimini kolaylaştırır, insan kaynakları biriminizin verimliliğini artırır.
 • Masaüstü ve bulut iş çözümleriyle tam uyumlu çalışır.
 • Yüzde yüz kanuni geçerlilik sağlayarak 20 yıl süreyle saklanan veriler ile sizi ve işletmenizi yasal olarak güvenceye alır.

My e-Bordro’dan Faydalanma Yöntemi

Mikro Yazılım Personel Modülü

Mikro KEP e-Bordro sistemi ile tam uyumlu çalışır. Mevzuat gereğince tüm personelinize imzalatmak zorunda olduğunuz bordroları yalnızca bir tuşla kanuni ve güvenli şekilde göndermenizi sağlar.

My e-Bordro aktivasyon adımları

My e-Bordro Hizmetinin aktivasyonu hakkında detaylı bilgi almak için ürün talep formunu doldurabilirsiniz.

My e-Bordro’yu kullanmaya başlamadan önce e-Mikro destek hattını arayıp ayarlarınızı ÜCRETSİZ olarak yaptırabilirsiniz.

Kayıtlı Elektronik Posta Hizmeti(KEP) nedir?

Kayıtlı Elektronik Posta Hizmeti (KEP), bir elektronik postanın gönderen ve alan taraflarının kimlik bilgisini, gönderim ve karşı tarafa iletim zamanını ve içeriğinin orijinalliğini (değiştirilip değiştirilmediğini) kesin olarak tespit eden bir teknolojidir. Tüm bunları e-İmza ve zaman damgası ile gönderimdeki tüm adımları kayıt altına alarak yapar. Kayıt altına alınan gönderim adımları KEP delili olarak kabul edilir ve senet hükmündedir. Ayrıca aksi ispat edilinceye kadar yasal olarak kesin delil sayılır.

Mikro KEP’in Avantajları

 • Elektronik postalarınızın gönderici ve alıcı taraflarının kesin olarak belli olmasını sağlar.
 • Elektronik postalarınızın içeriği ile gönderim tarihini değişiklik ve müdahalelerden korur.
 • İhale, sözleşme, teklif evraklarından, şirket beyannamelerine kadar tüm elektronik gönderilerinizi 20 sene süreyle güvenle saklar.
 • Gönderilerinizin hukuki geçerliliği olmasını sağlar; taraflar arasında herhangi bir uyuşmazlık olursa bu gönderiler kesin delil olarak kabul edilir.
 • Kullandığınız herhangi bir Mikro Yazılım programı içinden temel fatura itirazında bulunabilmenize imkan tanır.
 • Kullandığınız kadarını ödemenize, bütçenizi kontrol altında tutmanıza olanak sunar.
 • Mikro Yazılım’ın sunduğu diğer tüm e-Hizmetlerden yararlanmanızı sağlar.

Not: KEP iletisi gönderimi ve kolay hesap açma işlemleri için e-İmza gereklidir. Dilerseniz e-İmza’nızı KEP hesabı başvurusu sırasında temin edebilirsiniz.

Mikro KEP Aktivasyon Adımları

Online Başvuru E-imza sahibiyseniz, bireysel ve kurumsal KEP hesap başvurunuzu web sitemizden online, hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Başvurunuz tamamlandığında, hesabınızı aktive etmek için size sms ve e-mail yolu ile aktivasyon şifresi gönderilir. E-imza sahibi değilseniz ve e-imza almak isterseniz, online kep başvurunuz ile beraber aynı anda e-imza başvurunuzu da gerçekleştirebilirsiniz. Kimlik doğrulama için anlaşmalı personelimiz sizden gereken belgeleri temin eder. Kimlik bilgileri doğrulandığı zaman, size e-imzanız teslim edilir. E-imza’nız size ulaştıktan sonra, kep belgelerini online imzalayabilirsiniz ve başvurunuz tamamlanır. Başvurunuz tamamlandığında, hesabınızı aktive etmek için size sms ve e-mail yolu ile aktivasyon şifresi gönderilir. Detaylı e-imza paketleri ve bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz. E-imza sahibi değilseniz ve sadece kep hesabı açmak istiyorsanız, Mikro’nun verdiği yerinde kimlik doğrulama hizmeti ile anlaşmalı personelimiz, sizin istediğiniz bir tarihte kimlik kontrolünü gerçekleştirecektir. Kimlik kontrolünden sonra, taahhütname ve belgeleriniz tarafımıza ulaştırılır. Başvurunuz onaylandığında hesabınızı aktive etmek için size sms ve e-mail yolu ile aktivasyon şifresi gönderilir.

Bireysel Başvuru için gereken evraklar;

 • Kimlik fotokopisi (T.C. Kimlik numarası içeren Nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve kimlik yerine geçen resmi belge fotokopisi)
 • Bireysel Müşteri Taahhütnamesi’nin imzalı hali
 • Bireysel Müşteri başvuru formunun imzalı hali

Kurumsal Başvuru için gereken evraklar;

 • Tüzel kişinin var ise MERSİS kaydı ve numarası
 • MERSIS numarası yok ise Ticaret sicil numarasını içeren, Ticaret Sicil Memurluklarından alınmış olan Ticaret Sicil Tasdiknamesinin veya Faaliyet belgesinin fotokopisi
 • Noter onaylı imza sirkülerinde yer alan yetkilendirmelere uygun olarak imzalanmış ve kaşelenmiş Kurumsal taahhütnamenin aslı ve eki olarak başvuru formu
 • Tüzel kişilerin işlem yetkilisi olarak belirledikleri kişilerin kimlik tespiti için nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, avukatlık belgesi gibi fotoğraflı ve kimlik yerine geçen geçerli resmî belge
 • Noter onaylı imza sirkülerinin aslı ya da noter onaylı ‘aslı gibidir’ kopyası (Mikro KEP merkezlerine gelen, yerinde kimlik doğrulama hizmetinden faydalanan ya da Mikro KEP tarafından yetkilendirilmiş sözleşmeli firma ve yetkili personeller aracılığıyla kimlik doğrulama hizmetinden faydalanan şirketlere imza sirkülerinin orijinalinin gösterilmesi esas olmak üzere fotokopisi ile işlem yapılabilir.)
 • Başvuru sahibinin şirketin kanuni temsilcisi olduğu ilan edilen, imza sirkülerinin dayanağı ticaret sicil gazetesinin fotokopisi
 • İşlem yetkilisi, şirketin kanuni temsilcisi değil ise noter onaylı KEP konulu vekaletnamenin aslı.

E-İrsaliye nedir?

E-İrsaliye, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu (VUK) gereği irsaliyede bulunması gereken bilgileri içeren, standartları ve veri formatı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından düzenlenen bir elektronik belgedir. Dijital ortamda düzenlenen e-İrsaliye, matbu olarak düzenlenen ve minimum 3 nüshası olan sevk irsaliyesi ile aynı özellik ve hukuki niteliklere sahiptir. E-İrsaliye uygulaması ile irsaliye dijital olarak üretilir, iletilir, saklanır ve ibraz edilir.

My e-İrsaliye’nin Avantajları

 • Teslimat sırasında oluşması muhtemel hataların (hatalı ürün, kabul, iade, vb.) dijital ortam sayesinde daha güvenilir ve hızlı biçimde takip edilmesini sağlar.
 • Sadece araç plakası ve sürücü kimliği kontrol ederek mal, alıcı firma ve diğer bilgilere hızlıca erişilmesine olanak tanır.
 • Taşıma verilerinizi 10 yıl boyunca güvenle saklar, dilediğiniz evraka dilediğiniz an ulaşmanızı sağlar.
 • Hızlıca düzenlenip düzenlendiği an alıcıya ulaştırılır.
 • Baskı, arşivleme, depolama ve sevkiyat maliyetlerini ortadan kaldırır.
 • Kağıt kullanımını azalttığı için çevre dostudur.
 • Mikro Yazılım’ın devamlı denetlenen altyapısı ve iş sürekliliği standartları sayesinde verilerinizi ve tüm işlemlerinizi güvende tutar.

My e-İrsaliye’den faydalanmaya yöntemleri

 1. Mikro Yazılım Ticari Paket Programı

Mikro Yazılım programları ve e-İrsaliye modülü ile e-İrsaliye uygulamasına kolayca geçiş yapabilirsiniz.

My e-İrsaliye aktivasyon adımları

My e-Fatura kullanıcısı iseniz

e-İrsaliye hesabınızı GİB’e başvuruda bulunmadan, yalnızca kayıt formunu doldurarak hemen aktif edebilirsiniz.

e-İrsaliye kayıt formu için tıklayın. 

My e-Fatura kullanıcısı değilseniz

My e-İrsaliye uygulamasından yararlanmak için e-Fatura uygulamasına geçmelisiniz.

e-Fatura uygulamasına geçmek için tıklayın. 

My e-İrsaliye’yi kullanmaya başlamadan önce e-Mikro destek hattını arayıp ayarlarınızı ÜCRETSİZ olarak yaptırabilirsiniz.

E-Müstahsil Makbuzu nedir?

Defter tutan çiftçi veya toptancılar, defter tutmayan çiftçilerden satın aldıkları ürünler için müstahsil makbuzu düzenlemek zorundadır. E-Müstahsil Makbuzu, bu belgenin elektronik versiyonudur. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirtilen usul ve esaslarla düzenlenen, saklanan ve iletilen e-Müstahsil Makbuzu, yine GİB’e raporlanır. Müstahsil makbuzu belgesi düzenlemek zorunda olan mükellefler, 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla e-Müstahsil Makbuzu uygulamasına dahil olmaya başlamıştır. E-Müstahsil Makbuzu uygulaması zorunlu değildir ve bu uygulamayı kullanmak için Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğleri ile zorunluluk getirilen haller dışında e-Fatura, e-Arşiv ve e-Defter uygulamalarına dahil olmanıza da gerek yoktur.

My e-Müstahsil Makbuzu’nun avantajları

 • İşlemlerinizi veri kaybı yaşamadan, güvenli şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.
 • Verilerinizi 10 yıl boyunca saklar, istediğiniz evraka istediğiniz zaman erişmenize olanak tanır.
 • Kağıt kullanımını azaltır, çevre dostudur.
 • Arşivleme ve baskı maliyetlerini yok eder, zamandan tasarruf ettirir.

My e-Müstahsil Makbuzu’ndan faydalanmaya yöntemleri

 1. Mikro Yazılım Ticari Paket Programı

Mikro Yazılım programları ve e-Müstahsil Makbuzu modülü ile müstahsil makbuzlarınızı GİB tarafından belirlenen standartlara uygun olarak elektronik ortamda raporlamaya başlayabilirsiniz.

My e-Müstahsil Makbuzu aktivasyon adımları

E-Müstahsil Makbuzu hesabınızı GİB’e başvuruda bulunmadan, yalnızca kayıt formunu doldurarak hemen aktif edebilirsiniz.

e-Müstahsil Makbuzu kayıt formu için tıklayın. 

My e-Müstahsil Makbuzu’nu kullanmaya başlamadan önce e-Mikro destek hattını arayıp ayarlarınızı ÜCRETSİZ olarak yaptırabilirsiniz.

E-Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

E-Serbest Meslek Makbuzu, serbest meslek erbabının mesleki faaliyetleri için düzenlediği, matbu serbest meslek makbuzu ile aynı kanuni özelliklere sahip, hizmet alanın isteğine göre elektronik ortamdan veya kağıt olarak iletilebilen, dijital olarak saklanan ve ibraz edilen bir elektronik belgedir. Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) raporlanır. Serbest Meslek Makbuzu belgesi düzenlemek zorunda olan mükellefler (mali müşavir, avukat, doktor, mimar, mühendis ve sanatçılar) 1 Ocak 2018 tarihinden beri uygulamaya dahil olma imkanına sahiptir. Serbest meslek makbuzu hesaplama için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

My e-Serbest Meslek Makbuzu’nun Avantajları

 • Veri kaybının önüne geçer.
 • Serbest meslek makbuzlarınızı 10 yıl süreyle güvenli biçimde saklar.
 • Baskı, arşivleme, depolama, kargolama süreçlerini ve neden oldukları mali yükleri ortadan kaldırır.
 • Muhtemel hataları en aza indirerek hızlı, güvenilir ve kolay bir işlem süreci sunar.
 • İşletmenizi zamandan tasarruf ettirir.
 • Kağıt kullanımını azaltarak çevreyi korumanıza yardım eder.

My e-Serbest Meslek Makbuzu’ndan Faydalanmaya Yöntemleri

Mikro Yazılım Ticari Paket Programı

Mikro Yazılım programı ve e-SMM modülü ile GİB sistemine doğrudan uyumlu e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasından yararlanabilirsiniz.

MikroX

Mikro Yazılım tarafından geliştirilen bulut teknolojisiyle çalışan online ön muhasebe programı MikroX ile kolayca e-Serbest Meslek Makbuzu hazırlayıp gönderebilirsiniz.

My e-Serbest Meslek Makbuzu aktivasyon adımları

E-Serbest Meslek Makbuzu’nu hesabınızı GİB’e başvuruda bulunmadan, yalnızca kayıt formunu doldurarak hemen aktif edebilirsiniz.

e-Serbest Meslek Makbuzunu hemen aktif etmek için tıklayın.

E-Serbest Meslek Makbuzu başvurusu için e-İmzaya ihtiyacınız var. e-İmza başvurusunda bulunmak için tıklayın. 

E-Serbest Meslek Makbuzu’nu kullanmaya başlamadan önce e-Mikro destek hattını arayıp ayarlarınızı ÜCRETSİZ olarak yaptırabilirsiniz.

İletişime Geçin

Daha fazla bilgi almak için bu alandan mail atabilirsiniz